Hvordan gør jeg?
Som dansker kan du søge behandling under udvidet frit sygehusvalg, når det genindføres 1. juli 2009. Det betyder, at det offentlige betaler for din behandling på Spenshult, hvis du har stået på venteliste mere end en måned. Du skal henvises til Spenshult via patientvejlederen i din Region.
Læs mere om udvidet frit sygehusvalg her.
Vil du, som patient, gerne have en pårørende med dig, er der her altid mulighed for at byde på et sted at overnatte.
Kontakt
Hvis du ønsker behandling på Spenshult eller har spørgsmål om behandlingsmuligheder, er du velkommen til at kontakte Spenshult direkte på +46 35 236 50 00.
Du er også velkommen til at kontakte Thomas Bruun Kolbye i Transmedica på telefon +45 33 33 76 13. Han er dansker og kan hjælpe dig med at søge behandling på Spenshult.
